5/07/2008

Hayatın anlamı ve teknoloji

Hayatta anlam aramak

Günümüzde teknoloji o kadar çok benimsenmiş ki artık dünyaya geliş sebebimizin neden, sebep, sonuç ilişkisini düşünmeye aramaya yer bile ayıramıyoruz. Belki de arıyoruz ama yine teknoloji ile örneğin arama motorlarından iki hece ile hayatımızın anlamını belirliyoruz. Didaktik yaşamlarımızı teknolojiye feda eder olduk.

Her birimizin evinde artık bu tür teknolojik ürünler galibiyetlerini katlayarak hüküm sürüyorlar yaşantımızda. Ya da işimize geldiği için aşağıya inen kolay yola sapıyoruz. Evimizden çıkmaya bile üşendirecek ürünler bunlar. Örneğin alış-veriş, müzik ve akla, hayale gelemeyecek kadar birçok istenileni “tek tık komutu” ile kendi dünyamızdan sanal dünyaya yer (ç)alıyor. Günler su gibi akıp geçiyor. Bilgisayar denilen ürünün herhangi boyutta da olsa sadece başına oturup bize komutları vermek kalıyor ve yaşantımızı esir alıyor avantajlarıyla birlikte dezavantajlarının da mümkün olduğu bu tür teknolojiler bizi esir, köle kıldı kendilerine. Çok yakın ahbaplarımdan günlük programlarını istedim kırmadılar beni yine teknoloji aracılığıyla ilettiler. Hemen hemen hepsi tahmin ettiğim gibi teknoloji farzlarını yerine getirmiş kazasına imkân bile vermemişler. Gün içerisinde özel ihtiyaçlarını giderip tekrar geri döner olmuşlar. Aslında kabul etmeliyiz ki biz yeni nesil buna mecburuz, seve seve.

Arama motorlarına “hayat”diye araştırma komutu verildiğinde birçok sonuç elde ediliyor, tabii bu mümkündür binlerce, milyonlarca sonuç hem de saniyenin bilmem kaçta kaçında bir de hava atarcasına hızlarını abartarak göstermekten çekinmiyorlar. Seve seve bakacağız çünkü biz buna mecburuz. Kimi ilahiyatçılara göre kıyamet alametleri de olsa onlarda farkındalar seve seve olduğunun. Bizi bu oyuna sürükleyen kişiler kısa zamanda büyük ciro yapmış şimdilerde dünyanın en zengin kişileri arasına isimlerini yazdırmışlardır. Bize tebrik edip, nimetlerinden faydalanmak kalıyor, maalesef bizim insanımız için böyle kalır çünkü biz tüketenlerden ve ithal edenlerdeniz. Sokakta kaç iş sahibi genç var? Evinde kaç hasta, özürlü, muhtaç insan var? Bunları anca sayarsınız zaten sürüden eksilen oldu mu? diye. Her zaman belirtirim ki önce “ebeveynlerin eğitilmesi” gerek. Yoksa bu oyun değil beş, daha kaç beş yıllarca sürer. Bir Afrika sözü der ki: Afrika’nın uçsuz bucaksız topraklarında ilkbahar yağışlarıyla oluşup yaz sıcağında yok olan “geçici göller” vardır. İşte bu göllerin oluşumuna tanık olan yerlilerin bir sözü:

—Sular yükselince balıklar karıncaları yer, sular çekilince de karıncalar balıkları.

Yani üstünlük bugün karıncada ise yarın balığa geçebiliyor ya da tam tersi.

Karınca ya da balık olmanın sağladığı üstünlüğe sevinmek kendimizi kandırmaktan öte bir anlam taşımıyor, çünkü kimin kimi yiyeceğine gerçekte suyun hareketi belirliyor.

Hayata anlam katmak, var oluş sebeplerini karamsarlığa kapılmadan aramak bile en büyük zevklerdendir. Yaşamın kıymetini bilelim, görevli melek gelmeden.

İsteyip de söylemedikleriniz (1)


Öğlene doğru merhabalar efem, sustuklarınız büyür içinden ona ya da onbire göre. :)

Ben aktör olmak istiyordum, babam engel oldu doktor oldum. (mühendis, avukat, v.b.)
Diye yıllardır susan, susatan arkadaşlar. Korkmayın yanlız değilsiniz. Belki kimimizin ferdi toprağa karıştı, belki de sizlerin iyiliğini istediğinden böyle dediler ama gelin görün ki eski kafa diye alayladığımız insanlar çoğu kez haklı çıkıyorlar. Yaşadım ve biliyorum. Baba zoruyla meslek sahibi-sahibesi olan insanlar (memurlar) işlerini verimli yapamadıkları için ülke şu durumdadır. Ben yaptığım işten memnunum diyen var ise "Elinden öperim!" ve Ne mutlu size.


Acaba sizde çocuklarınıza, biz babadan böyle gördük taktiğini mi uyguluyorsunuz?
Eğer öyle ise zamanında sizde babanızdan bu konuda çektiğinizi hatırlatmak isterim. Bırakalım, kim ne olmak istiyorsa kendi bulsun. Herkes elinden geleni yapsın. Veterinerden, kasap. Kasaptan da veteriner olabilir mi bilemiyorum artık. Lütfen duyarlı olalım ve bir önceki konuda verdiğim 'Ölü Ozanlar Derneği' filmini satın alarak izley(t)in, pişman olmayacaksınız.

Bir blogcu arkadaşın kendince haykırışı şöyle;

Popstar yarışmasına katılıp Hayko Cepkin gibi böğürmek istiyorum.
Duş aldıktan sonra, vücuduma deodorant yerine biber gazı sıkmak istiyorum.
Parmaklarımı zımbalamak istiyorum.
Çevik Kuvvet olup, balkonda halı coplamak istiyorum.
Tekila ile kanyak karışımından 10 shot içmek istiyorum.
Aylin Aslım'ı en önde izlemek, sadece izlemek istiyorum.
Hansel ve Gratel'in yerinde olmak, çikolatalı, şekerpareli evden öküzler gibi yemek istiyorum.

Fenomen olup bu yazıyı okuyanları havalandırmak, uçurmak istiyorum :)
ve şu şarkı ile motive olmanızı, tabii sevgili fikir koçum Tunç' un da ilgili şu ve bu yazılarına bir göz atmanızı
istiyorum :)