5/10/2008

Türkiye' de Blog! Nereden? Nereye?

Vay be! Zaman su gibi akıp gidiyor hakikaten...
2 gündür "vakit kıymeti maratonu"ndayım ki anca bitmek nedir bildi.
Dün (09.05) kız kardeşimin doğum günüydü efendim, yorucu bir iş akşamında güzel bir kutlama ile küçük kız kardeşimi ve arkadaşlarını eğlendirmek görevim olmuştu:)

Bugün ise daha zordu cumartesi öğlene kadar mesai öğleden sonrası Bilgi Üniversite' sindeki dergi çalışmaları ve akşamında gidilmesi gereken mekan-e dostlar vardı.

Oysa ki ne heyecanlıydık ilk zamanlarımızda, aman şunu yapmıyayım, aman böyle yazmayayım, ama öyle olmasın böyle olsun bir telaşe bir telaşe olurdu.

Kağıt kalem tüketmekten sıkılan, israftan kaçan insanlarımızın "günlük" anlamına gelen "blog" olayını yaratmışlar efendiler. Ne de iyi etmişler. Bazen iyi ki bloggerım diye haykırmak geliyor içinizden, bu sesi duyabiliyorum. Türk Telekom bile e-fatura dönemine geçme projesinde ya "Ne mutlu bizlere!"

Henüz bir kaç yıl öncesine kadar uzanıyor ülkemizde blog, çokta uzak tarih değil aslında. Ücretsiz servisler dahil 3 adımda blogger olabiliyorsunuz, şu an benim kullandığım Blogspot gibi. Blogspot' a geçmeden önce "Wordpress"
alt yapısından faydalanarak 2005 yılında ilk blogum olan "blog.yozant.com" u açmıştım ama bazı teknik aksaklıklar vuku bulunca biraz mola vermeliyim diye düşündüm. Bir kaç ay sonrasında tekrardan karşınızdayım BirazMola ile bu kez farklı temaya hitap ederek, tamamen içgüdüsel. :)
Bu akşam güzel bir konferansa katıldım, evet bir çoğunuz bilirsiniz "Türkiye Blog Ödülleri 2008" in Konferansıydı. Çok güzel söyleşiler oldu, beklenildiğinden daha fazlasıyla hakkı verilen bir organizasyondu, Eray Endeş ve ekibinin hazırladığı Microsoft Türkiye' nin anasponsorluğunu yaptığı güzel bir organizasyondu. Blog camiasına yeni katılan arkadaşların ve eskilerin yeniden tanışma-kaynaşmasına vesile oldu. Galatasaray Üniversite' sinde yer aldı. Ben yarışmaya katılmadım, ama katılanlar kadar heyecanlıydım.
Konferans sırasında bir çok konu ele alındı, tartışıldı, soruldu ve cevaplandı. Gelemeyenler için üzgünüm ki çok şey kaçırdılar.
Bu arada Galatasaray demişken, Galatasaray SK 2007-2008 yılının Süper lig şampiyonu olmuş, koyu bir Fenerbahçe' li olarak tebrik ediyorum.

Hiç yorum yok: